5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI
   5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI           

  Virüs salgını nedeniyle ebediyete intikal eden vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet diliyor,tedavi  gören vatandaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.Bir an önce salgın hastalığın bitmesi ve vatandaşlarımızın normal yaşamına kavuşması tek dileğimizdir.Salgın hastalık ile canı pahasına mücadele eden sağlık çalışanlarımızı kutluyor , kendilerine başarılar diliyoruz. Ebediyete intikal etmiş sağlık çalışanlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyoruz.        COVID-19 virüsünün küresel bir salgına dönüşmesi başta yaşam hakkı ve sağlık hakkı olmak üzere insan haklarını doğrudan etkilemektedir. İnsan haklarının bölünmezlik özelliği dikkate alındığında, sağlık hakkının; yaşam hakkı, çevre hakkı, kalkınma hakkı gibi birçok hak kategorisi ile birlikte değerlendirilmesi gereken çok disiplinli bir alan olduğu açıkça görülmektedir. 

Bir bütün olarak insan haklarını tehdit eden bu salgın karşısında tüm dünya devletleri sorumluluklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmelidir. Ancak bu mücadele sadece devlet idarelerinin çalışmalarıyla sınırlı kalmamalı, herkes bu salgınla etkin bir biçimde mücadele etmelidir.

Küresel bir salgın haline gelen ve dünyada hızla yayılan (Covid-19) salgını nedeniyle özellikle Ülkemizde vaka sayısındaki artışı devam eden Covid-19'un yayılmasını engellemek amacıyla sosyal izolasyonun sağlanması, sosyal hareketliliğin ve insanlar arası temasın azaltılması için gerekli önlemler alınmalıdır. Bu gelişmeler dahilinde Baromuz etkinlikleri, seminerleri, staj eğitim toplantıları vb. etkinliklerin ileri bir tarihte yapılması kararlaştırılmıştır.                          

Sayın Meslektaşlarım; Bu gün dünyanın en saygın ve kadim mesleği olan savunmanın ve savunmanın örgütlü yapısı olan Baroların ; mesleki sorunlarını ve siyasal/toplumsal meselelerin tartışıldığı gün olmasının yanı sıra, mesleğin ve toplumun sorunlarıyla ilgili savunmanın örgütlü yapısı olan Baroların  görüş ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaştıkları gün olmasıyla da ayrı bir anlam taşıyor. Bu durum Avukatların ve mesleklerinin öneminin anlaşılması açısından da son derece önemlidir. Ancak başta Ülkemizin ve Dünyanın  virüs salgınıyla boğuştuğu bu günlerde Yargının ve Savunmanın sorunlarından bahsetmek  yerinde bir tavır olmayacaktır.

Dünyanın en onurlu ve fakat en zor mesleklerinden birisini icra ediyoruz. Bu zorluk,  Hukukun Üstünlüğü  bilincinin yeteri kadar gelişmediği toplumlarda daha da ağır koşulları beraberinde getiriyor.  Türkiye’nin hukukla olan imtihanı devam etmektedir.                            

Baromuzun kuruluşundan bugüne kadar ebediyete intikal etmiş meslektaşlarımızın aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyor , Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz. Ömürlerinin en değerli zaman dilimlerini hukuka adayan Değerli Meslektaşlarım, Sadece Avukatlık görevinizi yerine getirirken gösterdiğiniz onurlu mücadele için değil aynı zamanda Hukuk devleti ve Yargı Bağımsızlığını egemen kılma yolunda yıllardır verdiğiniz mücadele için tebrik ediyor, Avukatlar Gününüzün kutlu olmasını diliyoruz....                HERKES İÇİN ADALET , ADALET İÇİN AVUKAT                                                     

                      Av.Enver HAN                      

           MALATYA  BARO  BAŞKANI

Paylaş