DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ

Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü.

20 Kasım 1989'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen "Çocuk Hakları Sözleşmesi" ile tüm dünya Çocuk haklarını kutluyor.

Çocuklar en kırılgan en hassas halkamız. Çocuklar tüm dünyanın geleceği.  Onlar gülerse,mutlu olursa Dünya güler!

Çocuklarımızın kendi haklarını,varlıklarını,geleceklerini ve geçmiş tarihlerini bilerek; özümseyerek ilgi alanları doğrultusunda eğitim ve öğretim hayatlarını sürdürmeleri gerekmektedir.

Geleceğimize yön verecek olan her çocuğumuz için daha iyi bir dünya inşa etmek biz büyüklerin onlara borcudur.

Dünyada Çocuk Hakları söylemi bundan 32 yıl önce söylenmeye başladığında,  1921 lerde bizde Çocuk Bayramımız kutlanmaya başlamıştır. Anadolu coğrafyasında Çocuklar çok önemlidir. Bu önemi bir gün dahi unutmadan çocuklarla ilgili her geçen gün daha koruyucu, daha denetimli, daha geliştirici, güzel adımlar atmamız gerekmektedir.

Çocukların anneye,babaya,devlete,topluma birer emanet olduklarını unutmamalıyız. Onlar bizim en kıymetlilerimiz.

Toplum içerisinde en ufak bir insan hakkı ihlalinde ya da yaşanan en ufak bir toplumsal infialde ya da yaşanan en ufak bir toplumsal afette görüyoruz ki bu olumsuzluklardan en çok ve en önce çocuklarımız mağdur olmakta, en büyük bedeli de onlar ödemektedir. Dolayısıyla da geleceğimiz büyük bir darbe almaktadır. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi;

“Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.” “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.” “Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır.”

Bizler Malatya Barosu ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak ilimizde ve ülke genelinde ve dahi dünya genelinde nerede bir çocuğun göz yaşının aktığını görsek yanında olacağımızı bilmenizi istiyoruz. Çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları  Gününü kutluyoruz.

 MALATYA BAROSU ÇOCUK HAKLARI KOMISYONU

Paylaş