BASIN AÇIKLAMASI
Yeni Adli Yılın; insanlığa, Ülkemize ve vatandaşlarımıza, adalet, barış ve mutluluk getirmesini diliyoruz.

Yeni Adli Yılda Hakim ve Savcı atamalarında liyakatın ve adaletin egemen olmasını diliyoruz.

Yeni Adli Yılda Malatya Adliye Sarayı inşaatına başlanmalı ve bitirilmelidir.Zira mevcut Adliye Binamız adaletin sağlanmasına elverişli bir yer değildir.                                            

Demokratik bir hukuk devletinin en önemli özelliklerinden biri, hukukun üstünlüğü ilkesini esas almasıdır.

Yargı sistemi ve mensuplarının en önemli önceliği; her türlü gruplaşmadan, siyasi ve ideolojik kamplaşmadan uzak kalmak, bağımsızlık ve tarafsızlıklarını korumaktır.

Hukuk ilkelerinin dışında başka önceliklerin ve mensubiyetlerin yargıya hakim olması asla kabul edilemez.

Bağımsız, tarafsız, adil ve hızlı işleyen bir yargı, devletin ve bireylerin temel güvencesidir.

Güvenilir ve hızlı bir  şekilde tecelli eden adalet; toplumsal barış, huzur ve kardeşliğin en güçlü  teminatıdır.

Adalet sistemi, hukukun üstünlüğü ve tarafsızlık ilkesine bağlı olarak çalıştığı sürece, toplumda yargı kurumlarına, dolayısıyla adalete olan güven de sağlanacaktır.

Adil yargılamanın ve bağımsız yargının güvencesi; Savunma, Avukat ve Barolardır.

Biz; Avukatlar ve Barolar olarak BAĞIMSIZ ve ADİL YARGININ, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN, İNSAN HAKLARINA SAYGININ, HAKKIN ve ADALETİN TARAFINDAYIZ.

Yeni adli yılda Malatya  Barosu olarak en önemli görevimiz; Ülkemize, demokrasimize, hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına, adil yargılanma hakkına, hukuk devletine, insan haklarına ve savunma hakkına sonuna kadar sahip çıkmaktır.                                    

Yeni Adli Yılın; Ülkemiz ve Milletimiz  için hayırlı olmasını diliyor; hukuki güvenliğe, hızlı, adil, bağımsız ve tarafsız bir yargıya vesile olmasını temenni ediyorum.

Adaletin tesisi için fedakârca görev yapan; başta yargının asli kurucu unsuru olan değerli meslektaşlarım, saygıdeğer hakim ve savcılarımız olmak üzere, tüm yargı çalışanlarımıza görevlerinde başarılar diliyorum.

Görevi başında ya da görevinden ötürü Şehit olan tüm meslektaşlarımızı, yargı mensuplarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum.

 Av. Enver HAN                       

 Malatya Barosu Başkanı

Paylaş