3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Bugün Birleşmiş Milletler öncülüğünde, bütün dünyada ve ülkemizde kabul gören 3 Aralık Dünya Engelliler Günü!

Ülkemizde; eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi bir çok alanda fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi, mekânsal erişim yanında teknoloji ve bilgiye erişimin tüm bireylere eşit dağıtılmasının ne denli önemli olduğuna dikkat çekilerek toplumsal farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.

Unutulmamalıdır ki engellilik birey ve ailesi için birçok zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmektedir. Yaşanan bu zorluklar ve sorunlarla mücadele sürecinde bizlere çok önemli görevler düşmektedir. 

Bu nedenle yılın her günü birlikte çalışalım.

Hoşgörü, sevgi ve saygıyla daha güçlü bir ülkede hep birlikte yaşamı kucaklayalım.

Hukuk düzenimiz içinde; engelli bireylerin sosyal ve iş hayatına katılımını sağlamaya yönelik birçok yenilik barındırmaktadır. Kanunlarımız, işyerlerinde çalışan işçi sayısı, engelli çalışanlara özel sosyal sigorta düzenlemeleri, koruyucu önlemler, çalışma saat ve koşulları, siyasal ve yargı alanına katılım yönünde birçok düzenleme içermektedir. 

Malatya Barosu olarak daha önce olduğu gibi bugün de hukuk düzeniminizin engelli bireylere yönelik yapacağı tüm düzenlemeleri yakından takip etmekteyiz.

Sevgi, dayanışma ve empati ile engelsiz bir yaşamı hep birlikte inşa edeceğiz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlu Olsun.

MALATYA BAROSU BAŞKANLIĞI

Paylaş